תכנית הקשר הרב דורי ביישוב

תכנית הקשר הרב דורי-"מזקנים אתבונן" במועצה מקומית שוהם

שימור ותיעוד מורשת בתהליכי למידת חקר

תכנית הקשר הרב דורי

מִכָּל-מְלַמְּדַי הִשְׂכַּלְתִּי, כִּי עֵדְו‍ֹתֶיךָ, שִׂיחָה לִי. מִזְּקֵנִים אֶתְבּוֹנָן, כִּי פִקּוּדֶיךָ נָצָרְתִּי" (תהילים, קי"ט, צ"ט – ק')

תכנית "הקשר הרב דורי" הינה תכנית ערכית חינוכית הבונה גשר ערכי בין דורי , ומחזקת את מערכת הקשרים בין תלמידי בית הספר לבין האוכלוסייה המבוגרת, באמצעות הסביבה הטכנולוגית.

התכנית מופעלת בשיתוף משרד החינוך, המשרד לאזרחים ותיקים ומוזיאון העם היהודי-בית התפוצות.

בתכנית זו נפגשים התלמידים עם אזרחים ותיקים, ומלמדים אותם, בשלב הראשון מיומנויות תקשוב בסיסיות, שימוש בדאר אלקטרוני וגלישה באינטרנט. בשלב השני נבנית תכנית לתיעוד זכרונותיהם של המבוגרים, תוך למידה ושימור המורשת היישובית קהילתית, הארצית והלאומית של מדינת ישראל. במפגשים ההדדיים תורם כל צד מיתרונותיו לחיזוק הקשר הבין –דורי. למידה הדדית וחוויות משותפות תורמים להבנה טובה יותר של בן הדור האחר ובכך יוצרים מערכת שורשית וערכית בחברה.

תכנית הקשר הרב – דורי מאפשרת להפוך את הטכנולוגיה לדרך חיים יישומית, מציאותית ועממית המרוממת ומפארת את חיינו, תוך העצמה של ערכי תרבות ושמירת המורשת הלאומית.

יתרונות התוכנית

לבית הספר – תכנית התנדבותית – קהילתית זו תורמת להקניית ערכי הייסוד בעשייה הבית ספרית ובמימוש החזון הבית –ספרי. היא מסייעת בצמצום הפערים החברתיים והלימודיים, ובבניית מודלים חדשניים של קירבה וקשר.

לתלמיד – התוכנית מאפשרת לתלמידים להפוך ל"מורים" ומנחים צעירים במיומנות הטכנולוגיה, לפתח כישורי מנהיגות וכישורי הנחייה. היא מסייעת בגיבוש הזהות האישית תוך חיזוק ערכי השיתוף, ההתנדבות, התרומה וקבלת השונות – כל אלה יסייעו בעתיד לתלמידים, במציאת תפקידם ומקומם בחברה ובקהילה בה הם חיים.

לאזרחים הוותיקים – ניתנת ההזדמנות לגלות את רזי הטכנולוגיה, ואת היישומים המעשיים. מיומנות שיאפשרו להם תפקוד מיטבי בחברה המודרנית. התוכנית מאפשרת להם לתרום מניסיון חייהם ולהעביר את מורשת הדורות.

עקרונות התכנית:

ü תכנית ערכית-חינוכית

ü הקניית ערכי שיתוף וקבלת השונות

ü הקניית ערכי התנדבות ותרומה לזולת ולחברה

ü הקנייה ושימוש בטכנולוגיות חדשניות

ü צמצום פער הבין דורי

ü חשיפה למורשת הארצית לאומית ותיעודה

השנה בתי הספר במועצה המקומית שוהם: "אבן חן", "ניצנים" ו"צוקים" יפתחו קבוצות למידה בתכנית "הקשר הרב דורי" במטרה לתעד את המורשת הקהילתית של האזרחים הוותיקים בכלים דיגיטאליים.

להצטרפות לתכנית, ניתן ליצור קשר עם רכזת התכנית, אורית טאטי, במס' הפלאפון 052-8285342 או בכתובת הדוא"ל: oritati@gmail.com

לפרטים נוספים אתם מוזמנים להיכנס לאתר "הקשר הרב דורי" במחוז מרכז בכתובת : http://www.tikshuv.org.il/moodle/course/view.php?id=881

נשמח לצרף אתכם לתכנית

שינוי גודל גופנים